top of page
Banner 24 Water Drops.jpeg
20.05.2024.
Free event!
Tor_pint25_1.png
Tor.png
Caffe Bar TOR
Podpinjol 43, Rijeka
UTORAK 20. SVIBNJA 2025.
EVENT 8PM-10:30PM

GOVORNICI

NPereza.jpg

Nina Pereza

Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet

NOVA ERA VISOKOG OBRAZOVANJA: KAKO DIGITALNE TEHNOLOGIJE OBLIKUJU SVIJET STUDENATA I NASTAVNIKA?

Iako godinama zagovaramo modernizaciju visokog obrazovanja jer studenti novih generacija uče na drugačiji način od prethodnika, u ostvarenju nailazimo na izazove, prvenstveno u primjeni digitalnih tehnologija. Kroz uspješne primjere digitalne transformacije u zahtjevnom području medicinske edukacije, otkrijte kako (is)koristiti digitalnu tehnologiju, te kako se snalaze generacija Z i nastavnici u novoj eri visokog obrazovanja. Saznajte i temelji li se uvođenje inovacija u obrazovanje na znanstvenim dokazima, iskustvu ili intuiciji te može li tehnologija zamijeniti obrazovne djelatnike.

Boris_Mifka.jpeg

Boris Mifka

Sveučilište u Rijeci,

Fakultet za Fiziku

ZNANOST PRORICANJA BUDUĆNOSTI

Prognoziranje vremena golicalo je čovjekovu maštu od davnih vremena. Prvi pokušaji, još u antičko doba, vežu se za prepoznavanje tipova oblaka i astrologiju. Iako je izumom telegrafa postalo moguće gotovo trenutno poslati dojavu o vremenskoj situaciji s udaljene lokacije, prognoza vremena i dalje nije bila moguća. Godine 1922. engleski znanstvenik Lewis Fry Richardson prvi je predložio ideju numeričkog riješavanja prognostičkih jednadžbi dinamike fluida. Njegova ideja u potpunosti je zaživjela izumom računala, što je omogućilo razvoj suvremenih meteroloških numeričkih modela o kojima će biti riječ u ovom predavanju.

MKolympadi.jpg

Maria Kolympadi Markovic

Sveučilište u Rijeci

Fakultet za Fiziku

ARTIFICIAL vs NATURAL PHOTOSYNTHESIS

Photosynthesis is nature's way of capturing sunlight and using this energy to produce carbohydrates (= fuels) from simple ingredients. Can humans create sustainable photosynthetic systems to meet the energy needs of modern life? Perhaps, research of light-capturing materials could provide an answer.

HLADNOĆA KOJA JE U NAMA

Felix Wensveen

Sveučilište u Rijeci,

Medicinski fakultet

Vrućica je poznati simptom bolesti. Svi znaju da kada se zarazite, tjelesna temperatura može porasti. Smatra se da ovaj proces pomaže imunološkom sustavu da se bolje bori protiv infekcije. Pitanje je: može li se i ohladiti? Kada vam temperatura postane previsoka, stavite hladnu krpu na čelo. Kada uganete gležanj, stavite ledeni oblog. Zašto tijelo ne učini isto? Pa, učini. I u ovom predavanju objasnit ću kada i zašto.

SHHH!SCHRODINGER'S CAT IS SLEEPING!

Marina Manganaro

Sveučilište u Rijeci,

Fakultet za FIziku

Is it dead? Is it alive? Probably it's just sleeping and it does not care about quantum physics.

profile_image_2021_low_res_2.jpg
  • White Twitter Icon
  • White Facebook Icon
  • Instagram
  • YouTube
bottom of page